Přeskočit na obsah

Výbava, kterou jsem v začátcích podceňoval.

K začátkům ve fotografii nevyhnutelně patří spousta bádání nad tím, jaké vybavení si vlastně pořídit. Někdo to vezme z gruntu a vykoupí pro jistotu celý megapixel. Tam potom nejspíš není co řešit 😀
Někdo je ale šetřivější a chce kupovat jen to, co skutečně využije. To, co vnímá, že mu ve focení opravdu pomůže. Já díky tomu dlouho přehlížel a podceňoval vybavení, které nakonec udělalo zatraceně dobrou službu. Které to bylo?

Když jsem začal fotit, ještě jako student, znamenalo to pro mě také určitý budget na vybavení. A já se tak zaměřoval hlavně na to, co mi přímo pomůže ve focení a nedá se příliš nahradit. Případně vybavení, které mi rozšíří možnosti – zvládnu s ním lépe nedostatek světla, budu mít ostřejší fotografie, širší ohnisko a podobně.

Později už budget nebyl tak omezený, ale zvyk ze studentských let mi zůstal. Jsem dodnes velmi uvážlivý typ zákazníka. Oproti tomu obchody nabízely vybavení, které jsem třeba i plánoval pořídit, ale vlastně jsem to odkládal a investoval spíše do výše zmíněného. A nebo nabízely vybavení, které jsem vyloženě podceňoval.

Externí odpalovač blesku

Dobře, tuhle věc jsem úplně nepodceňoval. Od začátku jsem věděl, že ji využiji a brzo jsem si ji pořídil. Do článku o podceňovaném vybavení tak úplně nepatří, ale zařadil jsem ho, abych mohl zmínit, jak neuvěřitelně užitečná věc to je. Máloco mi tolik rozšířilo možnosti při focení, jako právě set dálkového odpalovače blesku. Ať už pro vytvoření slunce v záběru během deštivého dne, nebo jemné a hlavně přirozené dosvětlení fotografie. S vhodným adaptérem pro blesk se pak celá sestava dá použít i do softboxu.

Odrazná deska

Fotografové mi říkali, jak je dobrá tak akorát na imitaci větru ve vlasech, já sám jsem si říkal, že mi přeci nic nebrání lépe využít přirozeného světla nebo záblesku a tak nějak jsem ji dlouho přehlížel.

Když jsem si ji konečně pořídil, musel jsem se plácnout do čela. Umí vyřešit obrovské množství situací, jednoduše se používá i skladuje a přitom skoro nic nestojí. Desky se dnes prodávají často v provedení 5v1.

Odrazná deska samotná je dobrá na prosvětlení stínů, očí, obličeje u focení portrétů. To je myslím jasné.
Tmavá deska i odrazná bílá strana desky jsou neuvěřitelnými pomocníky kdykoli se fotí produkty nebo flatylaye a jídlo na instagram nebo facebook. A nakonec je tu difuzní vnitřní strana, která je skvělá při focení na ostrém slunci.

A v kombinaci s bleskem a externím odpalovačem to je vlastně i skvělý zdroj světla. Dalo se s ním docílit krásného měkkého světla u portrétů i třeba u fotografií jídla. Ale navíc díky volnosti umístění blesku za difuzní plochou se dalo světlo i hezky upravovat – mohlo být tvrdší, měkčí, mohlo být změkčeno jen částečně… A jako bonus takové řešení zabere strašně málo místa, takže jsem se s ním vešel i do prostorů, kam jsem softbox nedostal (dnes už bych volil spíše LED panely, ale tehdy taková nabídka nebyla).

Vlastně difuzní stranu desky jsem používal v kombinaci s bleskem úplně nejvíc. Tolik možností za pár stovek. 5v1 desky rozhodně doporučuji jako jedno z nejvšestrannějších možných vybavení do začátku ve focení.

U desky potom platí, že větší je rozhodně lepší. A kdybych se rozhodoval dnes znovu, pořídím si desku obdélníkového tvaru. 🙂 A klidně i větší, než 110cm.

Nyní už mám softboxy, se kterými je práce samozřejmě mnohem pohodlnější. Ale na tu desku stále nedám dopustit.

Malá světelná trubka

Nemyslím tím větší profesionální trubky. Ale ty maličké základní. Považoval jsem je za hračky. Myslel jsem si, že tak malá věc přece nemůže použitelně pro nějaké vážnější využití. A ejhle – chyba! 😀

Skvěle dodá barvu pleti, když se fotí těsně po západu slunce. Umí udělat parádní obrysy. A intenzita jejího světla mě vlastně dost překvapila… umí celkem šajnit. Skvěle oživí světlo na fotce a využil jsem ji také u různých portrétů na vyplnění stínů či zvýraznění obrysů a doplnění světla v obličeji. A to nejlepší? Je malá a lehká – v batohu se ztratí a tak ji můžu mít v podstatě všude s sebou. Kdyby náhodou.

Vybavení, které přináší hlavně pohodlí a zpříjemňuje práci

Kapitola sama pro sebe. Někdy jsou to drobnosti, jindy jsou to větší položky. Všechny je spojuje to, že jejich prací je přinést nám pohodlí při focení a nebo zpříjemnit práci. A přitom nijak neovlivňují výslednou fotografii. Neudělají z vás lepšího fotografa, vaše fotografie nebudou hezčí ani díky podobným kouskům vybavení nezískají větší obrazovou kvalitu. Nerozšíří se nijak možnosti vaší tvorby. Vše, co vám tyto položky přinesou je „jenom“ pohodlí a příjemnější práce.

Pohodlný a šikovný popruh na foťák

V mém případě Peak Design slide. Tohle zná asi většina fotografů. Dlouho jsem po něm toužil a dlouho jej odkládal. Pořád jsem si racionálně říkal, že mám fajn popruh (původní od foťáku jsem nahradil jiným, příjemnějším) a že další zase tak nutně nepotřebuji, i když je tak vychytanej. Tak dlouho, až jsem jej nakonec dostal jako dárek.

Jeeej, tak moc jsem se mýlil. Potřeboval jsem ho, celou tu dobu. Nutně.

Foťák se mi s ním nosí mnohem pohodlněji, jistěji. Popruh má asi bambilion možností užití. Rychle se nastavuje. Nepřekáží mi při focení produktů, protože ho snadno odepnu (starý popruh jsem jednou nasadil a roky nesundal). Dobře se s ním chodí po městě. Váhu foťáku už s ním prakticky nevnímám. Můj krk si odpočívá a při nošení přes rameno se zas nebojím, kde se foťák oťuká a nebo z ramena někam sklouzne. Jsou to zdánlivě drobnosti, ale v součtu je rozdíl obrovský. Ale to asi nejde vysvětlit. Vysvětlovali mi to hodněkrát 🙂 Až když jsem ho zkusil, tak mi to doopravdy došlo.

Peak Design Slide ale není jediný popruh na trhu. Existují popruhy k nošení dvou foťáků zároveň. Spousta druhů popruhů s rychlým upínáním nebo k nošení přes rameno. Každému sedí něco jiného. Pointa je, že lépe využitelný a pohodlnější popruh je další ze seznamu věcí, které člověk snadno podcení. 🙂

Loupedeck+

Jedno slovo. Workflow. S tímhle ďáblíkem ho dokážu neuvěřitelně urychlit a zefektivnit.

Výrazně mi zredukoval míru překlikávání během selekce fotografií. Zatímco dříve jsem během procházení fotografií sem tam musel překliknout mezi library a develop modulem lightroomu, případně přejít z režimu celé obrazovky do klasického zobrazení abych upravil nějaký detail (někdy si nejsem jistý jestli snímek použiji dokud ho nezkusím trochu poladit), nyní si hodím fotky přes celou obrazovku, loupedeck na klín a nerušeně projedu veškeré fotografie, které si přinesu domů. Když se u nějaké zaseknu, nemusím překlikávat, ale otočením kolečka udělám úpravy přímo při procházení v modulu library. 🙂

Když potom přejdu k úpravám, opět je to pro mne rychlejší a intuitivnější – téměř vše má své kolečko nebo přepínač. Upravovaná fotka je tak většinu času opět v režimu celé obrazovky. Vidím více detailů a zároveň ovládat kolečka je pro mne daleko intuitivnější, než překlikávat a lovit ovládací posuvníky myší. Ovládání je navíc přesnější. A nakonec miluju možnost ovládat dva posuvníky najednou – třeba barvy, nebo kontrast se mi tak ladí mnohem snáz. 🙂

Náhradní očnice hledáčku

Očnice hledáčku jsou takovou věcí, která na spoustě fotoaparátů chybí. Ony se totiž odlepují, lámou, ztrácí. A ten kousek plastu a gumy pak v originále stojí kolem pětistovky + poštovné. Docela pruda.

Tohle je asi dost individuální. Prvně si člověk asi i zvykne na její absenci. Avšak focení bez ní je dost nepříjemné – do hledáčku se kouká o něco hůř, hledáček tlačí a řeže do obočí. A když ji potom znovu pořídí a nasadí, je to jako nebe a dudy. 🙂 Alespoň já to tak měl a už na ni nedám dopustit.

Bluetooth klávesnice

Taková drobnost na závěr. K tomu, co dělám, často patří i psaní. Ať už emailů, nebo na web, či sítě či do osobního deníku. A díky bluetooth klávesnici k tomu nepotřebuji nosit notebook ani tablet. Stačí mi telefon (který mám stejně neustále v kapse) a zmíněná klávesnice (v mém případě Logitech K380). Je malinká a skladná a tak se v batohu prakticky ztratí. Dovoluje mi ale kdekoli pohodlně psát cokoli zrovna potřebuji a nepotřebuji k tomu počítač ani tablet.

Konkrétně tato Logitech K380 se navíc umí připojit ke 3 zařízením najednou a tak ji často používám i k počítači. Kdy zároveň přepínám mezi zařízeními třeba pro odepisování na zprávy. Prostě další drobnost s obrovským využitím.

Pár slov závěrem..

Příkladů podceňovaných vychytávek by se určitě našlo daleko více. Takhle vypadá můj seznam a věřím, že spousta z vás bude mít svůj podobný. Já sám chtěl tímto článkem hlavně poukázat na skvělé pomocníky, kteří jsou ještě užitečnější, než se může zdát. A pokud vám článek pomůže mrknout na svůj seznam a ulehčit si práci, tak splnil svůj účel o to více. 🙂

Přečtěte si další články na blogu:

Jak se snažím nepřijít o data z focení.

Tak dlouho se s paměťovou kartou chodí fotit, až se data utrhnou. A s tímto na mysli se ke kartám a datům na nich chovám vyloženě paranoidně. Podle mě je to na místě, nestojí to zase to…

Lepší fotografie #1 – Záměr

V tomto seriálu si budeme povídat o praktických tipech, které může hned po přečtení použít a začít trénovat a posunout svou fotografii trochu výše. Jako první jsem si zvolil záměr a…