Přeskočit na obsah

Lepší fotografie #1 – Záměr

V tomto seriálu si budeme povídat o praktických tipech, které může hned po přečtení použít a začít trénovat a posunout svou fotografii trochu výše. Jako první jsem si zvolil záměr a plánování. Pojďme na to! 😀

Proč je záměr tématem prvního dílu? Je to jednoduché, pokud fotím a mám určitý záměr, chci odvyprávět určitý příběh a nebo jen poskládat konkrétní fotku, posouvám se na pomyslné ose od konce „čekám, jestli mi náhoda přinese dobrou fotku“ směrem ke „jdu fotit skvělou fotku, mám vše pod kontrolou a vím, že si z focení skvělou fotku odnesu“ (viz. obrázek níže).
Nikdo nečeká, že hned z počátku člověk bude na té druhé straně. Ale s každým dalším krůčkem blíže k ní budou naše fotografie méně podléhat čekání na náhodu a dobrý snímek a více dobrých snímků začneme tvořit záměrně.

Proč záměr?

Chtěl jsem to vysvětlit více do hloubky, ale tak si říkám, že předchozí odstavec to vlastně vysvětlil všechno. 😀 Tak to spíše shrnu – pokud fotím s nějakým konkrétním záměrem či myšlenkou, dramaticky zvyšuji šanci na to, že si odnesu z focení dobrý snímek. V opačném případě člověk zkouší a zkouší a focení je více v rukou náhody. Můžeme dobrou fotografii přijít teprve hledat, nebo naopak přijít na focení realizovat už více, či méně konkrétní představu, nebo alespoň vložit více tvůrčí činnosti.

Cílem pro lepší fotografie je tedy méně se nechat vést situací a čekat, co z ní vyplyne. A více tvořit. Více fotografii vymýšlet.

(jasně, pokud fotím reportáž, platí to méně než třeba u focení portrétů… ale i u focení reportáže si mohu vymyslet zajímavý úhel záběru, počkat si trpělivě na zajímavém místě, atp. A někdy se vám zase nad hlavou objeví balón a na přemýšlení není čas – člověk prostě musí fotit. To je v pořádku.)

Profesionální náčrtek pro ilustraci

Už víme o co jde a proč to máme chtít. Tak teď k tomu praktickému – jak na to?

Jak na to konkrétně a prakticky?

#1 Sledujte hodně inspirace

Hledejte hezké fotky. Hodně hezkých fotek. Postupně si vytříbíte vkus, zjistíte, co vše a jak se dá vyfotit. Objevíte nové směry, které vás doteď nenapadly. Objevíte spoustu zajímavých fotek a tvůrců. Posunete si pomyslná měřítka toho, co se vám líbí a nelíbí trochu výše. Ale hlavně postupně najdete, co vám se líbí. A postupně si v hlavě vytvoříte pomyslnou galerii toho, co vše je možné a mohli byste sami tvořit. Jde o to, co nejvíce si rozšířit obzory.

(Někdo by mohl namítat, že sledovat inspiraci je blbost a že tak člověk není originální. Kniha „kraď jako umělec“ vysvětluje, jak funguje kreativita a proč tomu tak nutně není. A zároveň věřím, že většina lidí se k tomu vlastnímu stylu musí profotit a nechat se inspirovat /ne kopírovat, ale inspirovat/ je na to skvělá škola.)

Kde brát inspiraci?

Filmy

Ve filmech najdeme spoustu silných a hezkých záběrů. Každý záběr nějakého filmu má pohltit diváka svou atmosférou a vyprávět nějaký příběh. Filmaři hodně experimentují a každý záběr má svůj záměr. Filmy jsou nekonečnou studnicí inspirace a navíc je skvělý relax se na ně dívat.

Umění

Fotografie v sobě spojuje principy ze spousty jiných oborů. Například malířství. Sledovat skvělé umělce a chodit do galerií se proto dost vyplatí.

A pokud v galerii nemají zrovna nic zajímavého, google má skvělou online galerii obrazů a umění. Zdarma.
https://artsandculture.google.com/

Behance.net

Obecnější platforma pro tvůrce. Najdete tam spoustu šikovných lidí a jejich tvorbu. A také spoustu fotografů. Většina projektů je spíše komerčního charakteru. Prostě na behance se díváte pod ruce převážně profíkům. Najdete tu spoustu kvalitní práce a je to jeden z webů, na které se rád často dívám.

https://behance.net/

500px.com

Platforma čistě pro fotografy. Jak roste její popularita, tak se tu objevuje i spousta průměrných fotek. Ale také je tu spousta skvělých fotografů a kvalitní práce. Spousta neobyčejných a skvělých snímků. Určitě se vyplatí udělat si tu profil a sledovat. Na zeď vám pak také budou přistávat fotky které by se vám mohly líbit na míru. Fajn je také kategorie „editor’s choice“, kde porota pravidelně vybírá nejlepší snímky.

https://500px.com/

Youtube

Youtube je skvělý v tom, že můžete někomu koukat pod ruce. Vysvětlí vám svůj záměr a provede vás procesem. Nebo vám přinese úplně nové pohledy na focení a novou inspiraci. Na Youtube je toho o fotografii fakt hodně. Já přidám jen 3 zajímavé tipy. 🙂
A pokud máte nějaký svůj, budu rád, když se podělíte.

https://www.youtube.com/c/figandlight/videos

https://www.youtube.com/c/jamiewindsor/videos

https://www.youtube.com/c/SeanTuckerphoto/videos

Instagram

Instagram je neuvěřitelně vizuální platforma plná fotografů i hezkých fotek. Tady není co dodávat. Doporučuji udělat si profil čistě o fotografii a sledovat tam jen fotografy a modely/modelky, fotostudia a hezké fotky. Instagram vám pak na tom profilu bude doporučovat více takového obsahu. Nakonec se ten profil stane další velkou studnicí inspirace a objevování.

#2 Rozeberte svou inspiraci do detailu

Jenom se dívat vás neinspiruje a nenaučí tolik, jako pečlivé studium.

Dalším krokem je proto vybrat si ty snímky a práce, které vás nejvíce oslovily. Někam si je uložte, udělejte si hezké odpoledne a ty nejlepší snímky začněte pozorně sledovat.

Proč se vám líbí? Co vás na nich tak vtáhlo a nebo oslovilo? Jaké jsou barvy? Odkud jde hlavní světlo? A co další zdroje světla? Jaká je kompozice? Co se autor snažil říct? Jsou tam nějaké skryté detaily?

Můžete si na to odpovědět jen pro sebe v hlavě, ale také si můžete do fotek malovat a psát si k nim poznámky. Jde hlavně o to, zamyslet se, proč se vám fotka líbí, co je na ní tak dobré, případně jak autor postupoval a proč. Pochopíte tak lépe, jak dosáhnout podobných fotek i jaké mechanismy ve fotografii fungují. Pomůže vám to tvořit váš vlastní záměr. A také si o to více zapamatujete.

#3 Vysněte a vymyslete si, jaký snímek byste si chtěli odnést. Ještě před focením.

Než půjdete na focení, měli byste už vědět, jaké snímky byste si z něj chtěli odnést. Alespoň přibližně. To je pointa celého článku – nečekejte jenom, co focení přinese. Běžte fotit s tím, že víte, co budete tvořit. Budete si automaticky domů z focení nosit lepší fotky.
Vymyslete si, jaké chcete pozadí. Co bude v popředí. Jaké budou barvy a jak k sobě budou ladit. Odkud půjde světlo. Z jakého úhlu budete fotit. Jaké pózy použijete. Co řeknete focenému člověku, aby dělal. Čím konkrétnější představa a příprava, tím lépe.

A ještě malý tip: Během focení se lépe hledá to správné místo, když víte, co vlastně hledáte a chcete.

Před focením si znova najděte inspiraci (pokud nemáte vlastní nápad)

Před samotným focením není na škodu najít si čerstvou inspiraci na míru. Znovu si rozšířit obzory, co vše jde na dané téma tvořit. A často to vnukne také nové nápady. Hlavně to ale pomůže utřídit si myšlenky a lépe si promyslet, kterým směrem se vydat.

Sestavte si moodbard

Moodboard je taková tématická nástěnka fotek, kam dávám tématické obrázky a inspiraci k nějakému konkrétnímu focení. Když se pak na tuhle nástěnku (může to být i složka obrázků v počítači) podívám, měl bych z ní cítit určité emoce a vnímat záměr, kterým by se focení mělo ubírat. Když ji někomu ukážu, měl by pochopit, jaký styl fotek chci přibližně vytvořit. Je to pomůcka pro ujasnění si vizuálního stylu i atmosféry a emocí, které chci předat.

Malujte a črtejte

Dobré je také udělat si náčrtek na papír nebo do počítače, tabletu – a nevadí, pokud neumíte malovat. Jde jen o to mít zaznamenané a vědět, co na fotce chceme mít. Zároveň nám takový náčrtek pomůže představit si to zase více do detailu. Ale pozor, není potřeba být příliš detailní – bylo by to zbytečné zdržování a odvádělo by to vaši pozornost. 🙂 Načrtněte si jen to, co je pro výsledek klíčové.

#4 Vymyslete si příběh a vyprávějte jej

Stačí úplně jednoduchý. Třeba … „Slečna jde městem a zasnila se u výlohy“. A ten pak vyprávějte – prostřednictvím detailů, kompozice, toho, co je na záběru. Váš příběh pak poslouží jako záměr. A je to další možnost, jak získat konkrétní představu o výsledku.
Do fotky tím navíc dostanete nějaké dění a ta potom bude mnohem zajímavější.

#5 Tvořte co nejvíc i na místě, v akci. Pokud to jde.

Pokud fotíte třeba nějakou akci – pozorujte a představte si, jak by vypadal váš ideální snímek. Využijte prostředí, najděte si ten správný pohled na situaci – kde víte, že se něco bude dít. A zkuste tu situaci právě tak zachytit. Ne vždy to jde – někdy se věci dějí rychle a na tvoření není tolik prostoru. Ale pokud to jen trochu jde, myslím, že dostat do fotografie záměr ji posouvá o něco výše.

Například – fotím závody běžců. Jednou možností je sledovat běžce a snažit se zachytit co nejvíce fotek a doufat, že tam pak budou nějaké dobré snímky. Tvůrčí možností by pak v takovém případě bylo najít si místo, kudy vím, že poběží. Najít si dobrý úhel záběru a dobrou kompozici. Popřemýšlejte odkud jde světlo. A s takhle promyšleným místem a namířeným foťákem počkat, až běžec přiběhne a vyfotit ho.
Zároveň je ale dobré nezapomínat, že pokud se to nepovede, tak nejspíše nebudu mít žádnou fotku. A podle toho se zařídit.

Pár slov závěrem

Ne vždy to jde snadno. Ale i tak je záměr (a nebo jen promyšlenost a trocha tvoření) právě tím, co často dělí průměrnou fotografii od té skvělé. Zároveň ne vždy je k tvoření tolik prostoru. Hlavní myšlenkou tohoto článku je poukázat na užitečnost plánování. A také na to, že čím méně ponechám náhodě, tím větší je šance, že si z focení odnesu snímky se kterými budu doopravdy spokojený. Jednoduše ovlivním kvalitu výsledku více. Ale nezapomínejme, že skvělý snímek může vzejít i z náhody. A taky není špatně fotit jen tak pro radost. Ono to musí hlavně bavit.

Přečtěte si další články na blogu:

MX Master 3s… Je opravdu tak dobrá?

Zkrátím to. Pohledem opravdu náročného uživatele? Není. Je fajn…ale to vychvalování fakt nechápu. Rád jsem se jí zbavil. Ale samozřejmě si to rozebereme. 🙂 Odešla mi stará Log…

Jan Mrázek - Váš fotograf z Moravy