Přeskočit na obsah

MX Master 3s… Je opravdu tak dobrá?

Zkrátím to. Pohledem opravdu náročného uživatele? Není. Je fajn…ale to vychvalování fakt nechápu. Rád jsem se jí zbavil. Ale samozřejmě si to rozebereme. 🙂

Odešla mi stará Logitech Myš a já tak zkouším novou. Volba padla na mého dlouhodobého favorita (i kvůli vychvalování do nebes všude možně) Logitech Mx Master 3s. Nechápejte mě špatně, je to asi skvělá myš do kanceláře. Ale rozhodně ne dokonalá. A má zkušenost s ní je vyloženě příšerná. 🙂

//Ještě chci říct, že u myši někdo reportuje bezproblémový chod, stejně tak má spousta uživatelů stejné problémy a pak jsem v diskuzích objevil spoustu uživatelů, kteří reportovali problémy až například po roce užívání.

Tak rovnou k věci, co mě negativně překvapilo?

Kolečko se blbě zamačkává

Odjakživa využívám tlačítko schované v kolečku – to, které se zmáčkne tím, že kolečko promáčknete dovnitř myši. Na této myši je tento úkon ale docela nepříjemný a nepohodlný. Alespoň pro mě.
Je to dáno tím, že kolečko má poměrně zdvih a poměrně odpor. A protože myš je opravdu velká, tak možná i úchopem.

Scrolling je katastrofa

Teda, je krásně tichý. Ale myš nedává příliš rychlé změny. Kolikrát při scrollování myš vynechá, hlavně když měním směr scrollování. Na téhle myši je úžasně pohodlné scrollovat o celé stránky. Ale i když je scrollování jinak úžasně plynulé a dynamické, scrollovat jen o pár řádků je mnohem míň příjemné, než u myší bez protáčejícího se MagSpeed kolečka. Kolečko se chová nepředvídatelně, někdy při scrollování dolů skočí nahoru. Někdy o 3 řádky, někdy o jeden, někdy o pět…

U her zase zapomeňte na přesné vybírání z inventáře kolečkem.Počet posunutí při scrollování je nepředvídatelný a trefit se je s touto myší nemožné.. 🙂

Co je nejhorší, někdy se scrollování úplně zasekne a nefunguje vůbec. A po několika sekundách se myš vzpamatuje a promítne veškerý pohyb kolečka na obrazovku najednou. Nebo se nevzpamatuje a prostě to nefunguje.

Tlačítko na gesta je příšerný a nedá se používat

Tady není nic pozitivního. Snad jen, že tu vůbec je. Ale stejně se člověku vůbec nechce ho využívat.
Je potřeba trefit poměrně přesné místo ke zmáčknutí. Mačká se těžko, přes vrstvu gumy a chce to docela tlak. A musí se u toho správně napolohovat palec. Není to vůbec tak intuitivní a spíše se přistihuji, že rukou přehmátnu na trackpad, než abych tohle tlačítko využíval.
Snad si na to jednou zvyknu.

DPI se musí měnit v aplikaci

Byl jsem zvyklý roky měnit DPI (rychlost a rozlišení myši) podle potřeby jedním tlačítkem. To tady nejde, DPI se musí měnit v aplikaci.
//pozdější edit: Naštěstí lze pro každou aplikaci nastavit v obslužném programu různou rychlost a citlivost, čímž se to vyvažuje

Bez běžící aplikace polovina funkcí

Veškeré nastavené funkce tlačítek a gesta fungují jen když běží aplikace Logitech Option+. Myš si sama nic nepamatuje a bez aplikace nefungují gesta ani horizontální kolečko. Tlačítka na boku mají funkci vzad a vpřed a to je celé 🙂 Testoval jsem i myši s vnitřní pamětí. Škoda.

Problémy s bluetooth, wifi, lagy

Bluetooth u Logitechu se mi pravidelně ruší wifi macbooku. Na místech s polovičním signálem je potom vypnutá/zapnutá myš rozdíl toho, jestli se připojím nebo nepřipojím na internet.
A také spojení umí lagovat – třeba ve hrách nebo při scrollování.

Bluetooth jiných výrobců mi tohle nedělává. Možná je to využívaným kanálem, možná myši od logitechu vysílají silnější signál. Dovnitř nevidím, ale vnímám spíše tu praktickou stránku věci. 🙂

Hraní – nereálné (lagy, trhavý pohyb, kolečko..)

Na hraní to moc není. Odezva je velká, občas se pohyb myši ve hrách trhá… kolečko je přizpůsobené na posun celých stránek, ale ne precizní výběr z inventáře v zápalu boje. Polling této myši je slabý a pohyb je tak trhavý. Na casual hraní prosím, counter strike bych s tím nehrál. Vyzkoušeno za vás.

Kvalita zpracování

Jako jó, jde to. Třeba kolečko je hezké, ale zase se blbě zamačkává. Když člověk s myší zatřese, tak v ní něco klepe. Hlavní tlačítka jsou udělaná moc hezky, klikají tiše, ale u zbylých o to víc vnímáte, jak jsou hlasitá a pocit z nich je stejný, jako u myši za pětikilčo. A tlačítko na gesta je vyloženě katastrofa.
Prostě jako jó, jde to. Ale na zadek si z toho taky nesednu. Kvalita zpracování je takový kompromis. Člověk z toho cítí kvalitu, ale i nedostatky a šetření. Určitě se nejedná o 100% prémiový produkt.

Co je naopak skvělé?

Kvalita zpracování

Jak jsem psal, kvalita zpracování je kompromis. Stejně, jako má nedostatky, tak jsou tu hezké prvky. Hezky zpracovaná a zabroušená kovová (hliníková) kolečka. Parádní tvar, kvalitní plasty a lakování, příjemné pogumování a grip… Kvalitní kluzná plocha i snímač pohybu který funguje téměř na každém povrchu. Kolečka se točí vyloženě s potěšením.

Velikost, ergonomie

Myš je velká, správně těžká a krásně kopíruje úchop ruky. Držet tohle v ruce je potěšení! Ergonomie pomáhá také preciznosti v grafických programech

Radost kliknout

Klikat s hlavními tlačítky je krása. Správný odpor v kombinaci s neuvěřitelně tichým klikem a příjemným materiálem a skvělou ergonomií… tohle fakt můžu!

Tichý scrolling

Kolečko při scrollování vůbec není slyšet. To ticho je skvělé a ocení to i váš partner!

Když si na něj člověk zvykne, je i hezky dynamický

Roztočit kolečko a pak ho stopnout, to je návykové. Jak této myši nejde precizní scrollování, tohle je paráda.

Více možností připojení v balení

V balení je i přijímač do USB a myš zároveň podporuje bluetooth. Dá se tak bez problému využívat obou možností. Jen verze „for mac“ tohle neobsahuje a umí spojení jen přes bluetooth 🙂

Snadné přepínání připojených zařízení

Logitech MX Master 3 umí snadno přepínat mezi 3 zařízeními. Tlačítko je ale na spodku, takže je vždy potřeba myš bohužel zvednout. Ale přepnutí je okamžité a funguje vždy spolehlivě.

Výdrž

Prý až 70 dní. To zní jako příslib toho, že se člověk o nabíjení nebude muset příliš starat. Logitech je zrovna ve výdrži na baterii skvělá značka.
Jen škoda, že tohle neotestuji. Nevydržel jsem to a myši se zbavil.

Preciznost a přesnost

Ve photoshopu a lightroomu je pro mně s touto myší neskutečně jednoduché být přesný a klikat na ta správná místa. 🙂 Až 8000 dpi znamená, že i u velkých monitorů se s ní pohodlně a přesně pracuje.

Není vybíravá na podklad

O starost méně 🙂 Dobře snímá kamkoli ji položím.

Horizontální kolečko

A to je totální paráda. Umí dost urychlit práci.

Custom profily pro každou appku zvlášť

Chování myši se dá snadno upravit pro každou aplikaci zvlášť, tlačítka tak v každé aplikaci mají svoji funkci.
A aby toho nebylo málo, dá se pro každou aplikaci upravit zvlášť rychlost a rozlišení.

To nejdůležitější – spokojenost

Ta nejdůležitější otázka asi zní, jestli jsem s myší spokojen a pořídil bych si ji znovu. Mmmm… Ne. Rád jsem se ji zbavil.

A je to fakt velká škoda. Podobná myš prakticky neexistuje (Alternativa od Rapoo je poměrně chrastítko. 🙂 ) a z velké části je fakt hezky zpracovaná. Jenže ty nedodělky jsou bohužel až moc velkou překážkou v používání a ve chvíli, kdy to má člověk neustále chuť hodit z okna – a může za to hlavně scrollovací tlačítko a lagy, tak je bohužel něco špatně. S ohledem na cenovku obzvlášť.

Jan Mrázek - Váš fotograf z Moravy