fbpx
Přeskočit na obsah

Focení na půl dne mám raději, než na hodinu.

Včera jsme fotili s Klári a to asi 4 hodiny. 🙂 V tomto příspěvku vám ukážu fotky a taky tu povím, proč mám focení na půl dne raději, než na hodinu.

Včerejší focení

(ve videu je i zvuk, stačí ho odtišit 🙂 )

Klári si přála jednak byznys fotky, které jsme fotili v interiéru (ty zase příště) a potom jemné fotky v přírodě a poli se slunečnicema (hned vedlejší pole). ☀

Vyzkoušel jsem si udělat místo jedné fotky i krátký klip. To je trend, který vídám čím dál více na sítích u tvůrců v zahraničí a vsadím se, že brzy jej budeme vídat i u nás.

Když ale koukám na fotky, baví mě jednak ta rozmanitost – jeden člověk, jeden fotograf, naprosto odlišnej pocit z fotek.
Ale hlavně v nich jde vidět, jak se focení vyvíjí.

Zachytit podstatu člověka

Na prvních fotkách se rychle rozfocujeme, ale zároveň se známe teprve chvilku.

Po úvodních fotkách bychom si už odnesli dost hezkých snímků. Ale pak měníme prostředí, dále se poznáváme a přichází ty opravdu dobré snímky. Ty, které už více zachycují člověka přede mnou. Mají víc charakteru. Už to není skoro cizí člověk v pečlivě promyšlené póze jako v úvodních fotkách na rozfocení.

Čas a focení ale plynou dál a mně přijde, že se dostáváme hlouběji. V tuto chvíli jsme už oba naprosto uvolnění, konverzace se nese na společné vlně, cvakání foťáku už dávno ignorujeme a to nám (mně) dovoluje zachytit samotnou podstatu člověka, který stojí přede mnou.

Jde to i rychle, ale.

Fotit se dá třeba i jen hodinu. Nebo půl hodiny. Dokonce i 10 minut. Hlavně, když je cílem technicky perfektní portrét. A je potřeba rychle. Existuje spoustu způsobů, jak i za tak krátký čas dosáhnout skvělého výsledku.

Ale.

Když je k dispozici dostatek času, dává to mnohem více prostoru stát se před objektivem opravdu sám sebou. Každý člověk k tomu potřebuje různý čas. A já jsem jedině rád, když máme prostor si ten čas dát.

Z takových fotek mám potom i největší radost.

A proto budu mít delší focení, třeba na půl dne vždycky raději, než ta krátká.

Jan Mrázek - Váš fotograf z Moravy